16 lutego 2016 – III Obywatelski Kongres Samorządowy

Na zaproszenie Wydziału Administracji i Nauk Społecznych, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i Wolni Wyborcy oraz Uczelni Łazarskiego wzięłam udział w kolejnym - III Obywatelskim Kongresie Samorządowym.


Otwarcia dokonali Prof. Jerzy Stępień, Paweł Piwowar i Prof Anna Gołębiowska.


W panelu poświęconym ustrojowi samorządu terytorialnego Minister Kwiatkowski ostrzegał przed ruszaniem województw. NIK będzie sprawdzał, na ile samorządy są gotowe do przyjęcia nowych środków unijnych i czy decyzje o ich wykorzystaniu są dobrze podejmowane. Podkreślił, że samorządy w rankingach cieszą się największym zaufaniem.
Marszałek Struzik - podkreślił, że prace nad ustawą samorządową w UE - Europejska Karta Samorządu trwały 30 lat, nasza ustawa jak powstała została oceniona jako zgodna z nią. Odbudowaliśmy samorząd dzięki zakorzenieniu cywilizacyjnemu, teraz wychodzą pewne mankamenty - trzeba je poprawiać np. kadencyjność organów wykonawczych. Nie jest możliwe by skutecznie zarządzali sprawami publicznymi radni czy burmistrz - powinni być zatrudniani Szefowie administracji z konkursu - kompetentny manager, stale podnoszący swoje kwalifikacje. Pomyślmy o wprowadzeniu Dyrektora Miasta - rządy się zmieniają, administracja zostaje, on podejmuje indywidualne decyzje administracyjne i mógłby być wybierany na 2 kadencje. Należy wzmacniać świadomość służby cywilnej - to urzędnicy państwowi są nasilniejszą konstrukcją państwa - trzeba odbudować etos urzędników!!
Dr J. Lewicki zastanawiał się jakie zadania własne mają mieć samorządy - nie zawsze idą za tym środki odpowiednie. Zbyt duże są dysproporcje pomiędzy powiatami - miasta na prawie powiatu - problemy.
P.Piwowar - silna pozycja wójtów, burmistrzów i zmarginalizowana Rad Gmin - praktyka wykazuje niedoskonałości, w W-wie Rady dzielnic nic nie mogą, czy więc w stolicy jest potrzebna centralizacja władzy? Powinno nadać siłę dzielnicom- burmistrzowie nie mają motywacji do działań kreatywnych i strategicznych.
Brak jest ludzi z wiedzą administracyjną - kompetentnych urzędników - pole dla uczelni!
Złożone są relacje organu stanowiącego i wykonawczego - gdy Burmistrz nie jest z większości rady.
Potrzebny jest też kompetentny Skarbnik - manager Finansowy w Dzielnicach i Gminach.
Dzielnice są ubezwłasnowolnione poprzez wydłużenie procedury decyzyjnej - nie mogą się starać o środki unijne gdyż są tylko jednostkami pomocniczymi miasta - Gminy mogą! Gdyby takie uprawnienia miał Burmistrz mógłby być wybierany w bezpośrednich wyborach, a nie z nadania.
Potrzebny jest obecnie szeroki dialog - teraz już by nowy ustrój samorządowy mógł być wprowadzony od nowej kadencji - w kwestiach rozwiązań podziału uprawnień i władzy, podziału środków finansowych w samorządach lokalnych oraz kontroli nad spółkami miejskimi przez Radnych Miasta.
Potrzebna jest korekta ustawy a nie rewolucyjne zmiany!!
Musimy się zastanowić czy potrzebna jest decentralizacja czy dekoncentracja w Warszawie.

Powiązane informacje

Skontaktuj się!

W celu omówienia spotkania:

Numer telefonu: +48 691 017 171

Adres e-mail: joanna@doradztwopolityczne.pl

Zapisz się do newslettera!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz