W trakcie obrad Komisji Przewodniczący P. Mikucki poprosił Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu - E. Filipek o zaprezentowanie miejsc pamięci, pomników znajdujących się na terenie dzielnicy. Jest 7 obiektów znajdujących się w wykazie obiektów objętych szczególna opieką:
-Głaz narzutowy z tablicą upamiętniający walki powstańcze w Wilanowie w dniach 18-19.08.1944 roku
- Pomnik upamiętniający poległych w walkach z okupantem hitlerowskim w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku
- Płyta ustawiona pionowo upamiętniająca rozstrzelanie w tym miejscu 67 Żydów przez hitlerowców w maju 1944 roku
- Płyta ustawiona pionowo upamiętniająca uśmiercenie głodem w tym miejscu około 400 jeńców radzieckich oraz wielu Żydów i Polaków przez hitlerowców w 1943 roku
- Tablica - mogiła powstańcza upamiętniająca w tym miejscu śmierć w walce z Niemcami żołnierzy AK z grupy harcerskiej "Parasol" w dniu 2 sierpnia 1944 roku
- Płyta ustawiona pionowo upamiętniająca czterech członków konspiracji zbrojnej poległych w dniu 12 maja 1943 roku w walce z żandarmerią hitlerowską
- Tablica na murze upamiętniająca rozstrzelanych w parku Powstańców z 1944 r.
Jako Wiceprzewodniczaca Komisji przedstawiłam prezentację na temat szerokiego Projektu realizowanego przez władze miasta Wrocław „Współpraca miast na rzecz otwartości i dialogu międzykulturowego”.
Poddałam pod dyskusję ważność zajęcia się tym tematem w dzielnicy Wilanów. Kilku Prezydentów miast w Polsce podpisało już „Deklarację wrocławską” mówiącą o gotowości do podjęcia działań zmierzających do zbudowania w ich miastach życzliwej interakcji różnych kultur i poglądów. Deklaracja mówi o sprzeciwianiu się aktom przemocy z nienawiści, tak by miasta były atrakcyjne, życzliwe, gościnne i twórcze dla swoich i dla przyjezdnych, sprzyjały ich porozumieniu. U podstaw tych działań leży wiara, że nie ma rozwoju gospodarczego bez rozwoju społecznego, a rozwoju społecznego bez rozwoju osobistego.
Ponieważ z pozyskanych przez Burmistrzów informacji wynika, że Warszawa nie planuje raczej przystąpienia do tego projektu, zaproponowałam, by w Dzielnicy Wilanów zrealizować osobny projekt na rzecz otwartości i dialogu międzykulturowego. Zaproponowałam podjęcie Uchwały rekomendującej Zarządowi Dzielnicy zainicjowanie takich działań oraz wpisanie do wieloletniej strategii rozwoju dzielnicy programów edukacyjnych i kulturalnych dotyczących promocji tolerancji, otwartości i społeczeństwa wielokulturowego, a także podjęcie współpracy w tym zakresie z organizacjami zajmującymi się zwalczaniem dyskryminacji.
Większość radnych przyznała mi słuszność i potwierdziła potrzebę wprowadzania takich działań na szerszą niż dotychczas skalę. Pojawiły się głosy, że należałoby tym tematem zająć się w szerszym gronie Radnych - np. na połączonych komisjach Edukacji, Spraw Społecznych i Kultury. Burmistrz Buczyński mówił także, że dzielnica nie ma strategii długofalowej, a proces pisania takiego dokumentu jest skomplikowany i czasochłonny. Może w takim razie najwyższy czas by tak prężnie rozwijająca się dzielnica z takimi tradycjami postarała się opracować Długoletnią Strategię Rozwoju Dzielnicy. W wielu obszarach coraz widoczniejsza jest ta potrzeba. Pojawił się także głos jednej radnej o „oderwaniu od rzeczywistości” tego problemu. Ja stoję na stanowisku, że dzisiejszy świat jest już tak skonstruowany, że granice się zacierają, migracje ludzi są powszechne, mieszają się kultury, wyznania, religie, obyczaje i standardy życia, że nie uciekniemy od problemów z tego wynikających. Im szybciej zaczniemy wypracowywać dobre standardy współpracy opartych na tolerancji i wzajemnym szacunku, przy zachowaniu własnej tożsamości i dumy z niej. Potrzeba ta ma wymiar ponadczasowy i wymaga stałej troski od najmłodszych lat.
Niestety Przewodniczący Komisji nie zajął się dalszym wprowadzeniem tego tematu pod obrady połączonych komisji. Pozostaje mi mieć nadzieję, że inni przewodniczący dostrzegą taką potrzebę i temat jakże ważny zostanie przeanalizowany a działania podjęte.
Oto uzasadnienie do Uchwały, które zaproponowałam radnym:
UZASADNIENIE Do uchwały z dnia 29.02.2016 r. W sprawie realizacji w Dzielnicy Wilanów projektu na rzecz otwartości i dialogu międzykulturowego
Komisja motywuje swój wniosek szczególnym charakterem Dzielnicy Wilanów: dzielnicy jednocześnie zamieszkiwanej przez wiele zacnych rodów, mieszkających na tym terenie od pokoleń, jak również wielką ilością(stale rosnącą) napływowych mieszkańców nie tylko z obszaru Polski, lecz także z różnych zakątków świata oraz sporą ilością ambasad, szkół międzynarodowych, miejsc kultu różnych wyznań, jak również zabytków kultury polskiej i zespołów ludowych kultywujących tradycje polskie.
Nowi obywatele tej społeczności pochodzą z różnych stron kraju jak i świata, wnosząc wiele cennych wartości, lecz także odmiennych poglądów, wyznań, religii czy zachowań. Ostatnie wydarzenia o charakterze rasistowskim na terenie dzielnicy jasno pokazały, że istnieje duża potrzeba wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w sferze przeciwdziałania wszelkim przejawom nietolerancji czy dyskryminacji na tle religijnym czy kulturowym.
Dzielnica Wilanów z racji swojego dziedzictwa historycznego i kulturalnego, by mogła szczycić się nadal mianem Dzielnicy Kultury, powinna być atrakcyjna i życzliwa dla swoich i przyjezdnych obywateli. Przyciągając nowych mieszkańców musi sprzyjać ich porozumieniu oraz dialogowi. Pozyskanie kompetencji międzykulturowych oraz świadomości jak działają stereotypy wydaje się niezbędną kompetencją by mieszkańcy Wilanowa byli bardziej świadomi własnej tożsamości oraz budowali czy wzmacniali otwartość na inne kultury, bez której nie wyobrażalny jest już jej dalszy rozwój.
Wzorem Prezydentów kilku miast w Polsce Komisja zachęca Zarząd Dzielnicy do zainicjowania szeroko pojętych programów edukacyjnych i kulturalnych dotyczących promocji tolerancji, otwartości i budowania społeczeństwa wielokulturowego oraz wpisanie ich do wieloletniej strategii dzielnicy.
Komisja rekomenduje także podjęcie współpracy w tym zakresie z organizacjami zajmującymi się zwalczaniem dyskryminacji.