12 maja 2016 - Komisja Planowania - sprawa Galerii Wilanów

W związku z żywym zainteresowaniem mieszkańców nowym wariantowym Planem zagospodarowania Rejonu Przedpola Pałacu Wilanowskiego ( tzw. Galerii Handlowej) Komisja Strategii i Planowania Przestrzennego Rady dzielnicy Wilanów spotkała się by podjąć uchwałę oceniającą tryb procedowania uwag do projektu i jednocześnie dać możliwość jeszcze wypowiedzenia się mieszkańcom, jako, że Inwestor - Firma GTC już kilkakrotnie skorzystała z możliwości dyskutowania z Radnymi na ten temat. Oprócz pojedynczych zdań za uwagami proponowanymi przez Inwestora, który jednocześnie straszy radnych i mieszkańców możliwością wystąpienia o odszkodowanie w razie zmiany w sposób zdecydowany planu zagospodarowania pojawiły się zdania aprobujące obecny stan prac i kierunku planu zagospodarowania tworzonego przez Wydział Architektury Miasta.


Mieszkańcy obawiają się jak galeria wpłynie na to czy będą mogli dojechać do domów( zwłaszcza z rejonu Zawad) i kto zmodernizuje układ komunikacyjny- GTC powinno najpierw wykonać drogi a potem galerię. Dziękowali miastu za uwzględnienie w pierwszej wersji planu uwag mieszkańców, byli zbudowani otwartością radnych na problemy wspólne i słuchanie wzajemne, uważali, że obecny plan wychodzi naprzeciw ich uwagom, obecna wersja przedłożona jest w znacznym stopniu kompromisem wcześniejszego planu a obecnej (rozproszonej galerii ), inwestor jest zobowiązany do wykonania układu komunikacyjnego wokół inwestycji. Pojawiła się obawa, że jeśli w niedziele będzie zakaz handlu to nie chcą obchodzić 300 metrowej bariery do Pałacu. Inna sugestia to by uchwała jaka mieli podjąć Radni to się wypowiedzieć jak widzą przyszłość Wilanowa z Pałacem i parkiem łączącym z Miasteczkiem-nagrodzony wieloma nagrodami za rozwiązania architektoniczne. Procedura planistyczna trwa, mieszkańcy mają obawy kto będzie właścicielem za rok dwa kiedy będzie zakończona ta procedura – musimy myśleć jak będzie wyglądać ten kawałek dzielnicy w przyszłości. Zaprzeczyli jakoby radni nie wysłuchiwali mieszkańców-robili to rok temu, nie wyobrażają sobie by uchwała dzisiejsza mogła wywrócić do góry nogami to co było już ustalane, a to wymaga mocnej argumentacji. Chcą z poziomu parteru wchodzić do kawiarni i restauracji, które będą żyły i jednoczyły a nie dzieliły społeczność lokalną - są rozwiązania umożliwiające takie rozwiązania, myślmy o Wilanowie. Wystarczy spojrzeć jak wykorzystywany jest obecnie skrawek przy Royal Wilanow- takiej przestrzeni chcą.
Zdaniem mieszkańców w planach pierwotnych GTC miało 2 budynki, wycofało się prawdopodobnie ze względów ekonomicznych, jak traktuje mieszkańców świadczyć może „szmata (reklamowa)która została powieszona na płocie” i wygląd ul. Gieysztora i Placu miejskiego. Apelowali by nie iść drogą Berlina, który popełnił błędy oddając inwestorom większość terenów i nie wyznaczył czemu mają te tereny służyć – nie pogarszajmy sobie warunków życia, jako mała dzielnica mamy już oczyszczalnie ścieków i krzyżówkę do POW. Zastanawiali się także, dlaczego inwestor w 2016 roku funkcjonuje w modelu biznesowym starym i nie rozumie że on się już kończy ze względu na trendy przechodzące w świecie. Upieranie się przy czymś co będzie już niepotrzebne nie ma sensu: my jeździmy dużo i oglądamy i też tak chcemy jak na zachodzie, zachód jak ma wolne idzie na starówkę a wschód idzie do galerii, garstka chce dobrze i wie jak patrzeć w przyszłość, „uczcie się nowego modelu biznesowego by branżowe periodyki o was pisały, dajemy wam szanse byście się czegoś nauczyli”. Podkreślali, że jest już duża oferta na Miasteczku handlowo-usługowa, sypialnia stała się żyjącym miastem – to ewenement- ważne jest takie zaprogramowanie galerii by tego nie zepsuć, galeria wsysa ludzi, stracimy wyjątkowość miejsca. Zaprojektujmy ją dobrze przy skoordynowaniu wszelkich innych inwestycji, tak by nie zalała nas woda.
Jeden z mieszkańców jako absolwent architektury, powiedział, że nie zna żadnego profesora który by aprobował takie rozwiązania, musimy podążać za zachodem, rozmawiajmy o koncepcji planistycznej a nie o projektach inwestora. Inny, dziękując radnym, podkreślił, że jest to komisja strategii- musimy myśleć o przyszłości, nasze zwyczaje zakupowe będą inne, centra handlowe muszą mieć większy aspekt społeczny, rozbicie klocka na 3 części to możliwości rozwoju dla usług lokalnych, idee postępowe pochodzą od prekursorów którzy należą dla nielicznych. Dyr Muzeum Pałacu Króla Jana III Pan Jaskanis – powiedział, że jesteśmy podzieleni już ul. Przyczółkową, skutki planów w W-wie to konflikt barier rozwojowych- brak wizji rozwoju tej części W-wy, sami możemy sobie obliczyć biorąc pod uwagę dojazdy do domów wizyty w Świątyni, Pałacu, turyści, dojazd do POW, tylko sobie możemy wyobrazić- jakie skutki komunikacyjne będą na tym skrzyżowaniu oddziaływały na nasze życie? Jaka będzie opinia turystów czy będą chętnie tu przyjeżdżali, możemy przeskoczyć błędy Berlina, zacznijmy rozmawiać z władzami miasta na temat wizji i strategii rozwoju dzielnicy, musimy być mądrzejsi o to co życie niesie,
Wyrażono ostrzeżenie dla Pałacu i dla nas mieszkańców - nie zależy nam by ktoś zarobił na nas, proszono inwestora by zrozumiał że nie panuje tu taka sama pustynia jak była przy Galerii Mokotów, „my lemingi bronimy naszą przestrzeń bo w sposób zrównoważony chcemy ją planować - inwestor musi się z nami liczyć”
Padła propozycja dla inwestora, że mieszkańcy mogą być jego sojusznikiem - jak ich wysłucha.Ma rzadki przywilej wsłuchania się w głos potencjalnych klientów, którzy tu będą spędzać cale wieczory i cale weekendy.
Kasia Radzikowska- podziękowała za głosy, „nawet bardzo odważne, to mieszkańcy od zawsze dużo pracy włożyli by przestrzeń była przyjazna jak miał w założeniach Pierwszy Obywatel, plan ten jest sercem ważnego miejsca w tym kraju, nie mówmy w kategoriach jakiegoś biznesu, niech każdy inwestor szanuje !!! to miejsce na mapie tego kraju”.

Dyrektor GTC Pan Twarowski – powiedział, że jako inteligentni ludzie możemy prowadzić dialog, odnoszą się do mieszkańców z szacunkiem, pomimo przeszkód wszystkich w Łodzi Manufaktura jest w tej chwili na wszystkich wizytówkach miasta. Wszyscy powinni mieć szacunek do prawa, chce zrozumieć idee i oczekiwania co do tego miejsca, dlatego zrobili badania, udostępnili je radnym, rozszerzyli je nawet na cały Wilanów.

W odpowiedzi zaproponowali mieszkańcy by stworzyła firma forum i publikowała wszystkie informacje to nie będzie nieścisłości.
Twarowski – dobry pomysł ze stroną dla dokumentów – spróbują to zrobić
Przytoczono tez treści pytań, jakie były zadawane mieszkańcom we wspomnianych badaniach preferencji (zleconych przez GTC), z których jawnie wynika, iż były tendencyjnie zadawane i pomijając prawdę o inwestycji i założeniach nowego Planu zagospodarowania. To bardzo wzburzyło zebranych.

Powiązane informacje

Skontaktuj się!

W celu omówienia spotkania:

Numer telefonu: +48 691 017 171

Adres e-mail: joanna@doradztwopolityczne.pl

Zapisz się do newslettera!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz