Miałam kolejny raz niebywałą przyjemność skorzystać z zaproszenia Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej na konferencję. Tym razem odbyła się ona w Gmachu Senatu RP i dotyczyła uwarunkowań prawnych i społecznych efektywności działania samorządu terytorialnego.
Prezes Najwyższej Izby Kontroli K. Kwiatkowski podkreślił, iż największym problemem jest brak precyzowania przez samorządy celu, zadań i mierników ich wykonania - bez nich trudno jest dokonać oceny stopnia realizacji celów. Tylko 1/4 mieszkańców korzysta z informatyzacji - to zadanie na przyszłość by propagować tę formę komunikacji samorządów z mieszkańcami.
Profesor SWPS M. Chmaj podkreślał, że nadchodzi moment na pozytywną zmianę ustawy samorządowej: pogłębić decentralizację, Burmistrz/Wójt/Prezydent powinien stać na czele Rady, powiaty ziemskie połączyć z powiatami grodzkimi- zarząd szefowie Rad Gmin, podnieść kompetencje Marszałka Województwa- przewodniczyć powinien Sejmikowi wojewódzkiemu, Wojewoda i Marszałek powinni być wybierani w wyborach powszechnych. Prezydenta powinna wybierać Zgromadzenie Narodowe ( bo kampanie są zbyt kosztowne).
Dziekan Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej Profesor Zb. Król mówił, że kształcenie kadr dla samorządów jest kwestią bardzo istotną.
Dr K. Gawkowski z Uczelni Techniczno- Handlowej zasygnalizował wyniki badań. Wdrażanie zarządzania inteligentnymi rozwiązaniami informatycznymi w miastach przynosi wielkie oszczędności i podnosi jakość życia mieszkańców( np. zmniejsza korki poprzez zarządzanie światłami)
B. Prezes Trybunału Konstytucyjnego, prorektor Uczelni Łazarskiego Profesor J. Stępień konkludował: by mieć do czynienia ze zrównoważonym rozwojem struktura polityczna i administracyjna (urzędnicza) muszą być kompatybilne z kwalifikacjami, wiedzą i doświadczeniem ludzi w dobrze zorganizowanym państwie. Powinien być dokonywany wybór na urzędników państwowych - stworzyć należy stanowisko Dyrektora Miasta zamiast Sekretarza o niedookreśloonych kompetencjach.
Dr M. Zakrzewska stwierdziła, że skuteczność osiąga się poprzez wdrażanie w życie pomysłów obywateli/
Dr Morzejewski podkreślał, że w Polsce najdłuższy jest czas uzyskiwania odpowiedzi na pismo urzędowe ( w Szczecinie po 8 dniach, w Warszawie po 14 dniach a w Malme w Szwecji po 8 minutach)
Konferencja bardzo ciekawa i wartościowa.