Obrady Komisji zaszczycili ą obecnością: Z-ca Prezydent Miasta Warszawy - Michał Olszewski, Dyrektorzy Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Biura Ochrony Środowiska m.st. Warszawy i Przedstawiciele Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. To dobrze, że tym razem wszyscy razem mogli spotkać się w jednym miejscu i podjąć dyskusję oraz dialog celem rozwiązania problemu. Przedmiotem dyskusji były więc działania inwentaryzacyjne, prace formalne i terenowe a także rozwiązania długoterminowe prowadzące do oczyszczenia wód Potoku Służewieckiego. Prezydent zapewnił, że Po Wiśle Potok Służewiecki jest na specjalnej liście preferowanych działań. Jednak w związku z licznymi jeszcze wątpliwościami co do stanu prawnego wielu wpustów i pozwoleń wodnoprawnych działania nie są łatwe. Dodatkowo przewidywana jest zmiana Ustawy o Prawie wodnym, która może odpowiedzlalność i finansowanie przenieść na zupełnie inną jednostkę.
Dodatkowo problem tkwi w samym zakfalifikowaniu wody Potoku Służewieckiego: kiedyś była jako urządzenie a teraz jest jako woda powierzchniowa, za którą odpowiada Skarb Państwa (czyli nie Urząd Miasta a Wojewoda i Marszałek)
Z prezentacji Prezydenta Olszewskiego mogliśmy się dowiedzieć co zostało do tej pory zrobione:
- skierowano wniosek do PINB i WIOŚ celem przeprowadzenia kontroli
- Decyzja o wygaśnięciu pozwolenia wodnoprawnego dla oczyszczalni wód deszczowych Karuzela
- 25 czerwca 2015 r. (wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji złożony do RZGW)
- Kontrola i decyzja WIOS – grudzień 2015 r. (zarządzenie pokontrolne zaskarżone do WSA)
- Skierowanie wniosku o ukaranie na podstawie Kodeksu Wykroczeń do właściwego sądu
rejonowego
- Inwentaryzacja wylotów (Miasto + WZMiUW)
- Ustalenie własności wylotów (Ursynów)
- Badania jakości wody (WIOS)
- Przegląd pozwoleń wodnoprawnych
- Porządkowanie stanu prawnego wylotów (MPWIK) Nowoursynowska, Bacha, KEN, Puławska
Rzymowskiego – I poł. 2016, Lechicka, Dwudziestolatków, Racławicka – II poł. 2016
Planowane są natomiast następujące działania:
- Oczyszczenie wpustów ulicznych – 2016-2017 ( jest ich prawie 40 tysięcy)
- Oczyszczenie (ręczne lub mechaniczne) – 2016
- Wyposażenie wpustów ulicznych w separatory z osadnikami do zbierania zanieczyszczeń – 2016-2017
- Nadymienie nielegalnych wylotów i ustalenie ich właścicieli
- Przeprowadzenie kontroli w rejonie Służewca – 2016
- Cykliczne badanie jakości wody
Dyrektor z MWIOŚ poinformował o wspólnym projekcie badań przeprowadzanym z udziałem Politechniki Warszawskiej, którego wyniki wraz z oceną stanu i możliwości działania opublikowane zostaną przez nich około września tego roku.
W Straży Miejskiej powstał 1,5 miesiąca temu specjalnie Referat Ds Ochrony Środowiska (ok.40 osób), mający czuwać nad przestrzeganiem wywozu i zrzutów nieczystości do wód.
Zostało wypowiedziane jasno, że Miasto czeka inwestycja w nie jedną nawet oczyszczalnię wód deszczowych, do których są wpuszczane zrzuty wody z budów i ulic.
Na moje pytanie o możliwości oczyszczenia Jeziorka Wilanowskiego ze śmieci mechanicznych dowiedziałam się, że 4 lata temu zostało wydanych na ten cel 24 tysiące zł. Określić więc teraz należy jasno właściciela tych wód (Pałac czy SGGW) i ich zmobilizować do dbania o czystość. Jednak oczywiście edukacja społeczna też jest ważna!!. Muzeum Pałacu też już zresztą występowało o to i zamierza nadal dochodzić własności oraz przeprowadzić projekt lepszej ochrony środowiska.
Drodzy mieszkańcy dbanie o czystość naszego środowiska to nasza wspólna sprawa - dbajmy o nią sami - porządkując po sobie i zgłaszając do dzielnicy czy Radnych wszelkie naruszenia prawa w tym zakresie.