14.09.2016 Sesja Rady Dzielnicy XXI

Radna SMMW i Przewodnicząca Komisji Środowiska Katarzyna Radzikowska poprosiła o włączenie wniosku w porządek obrad sesji o zaopiniowanie sprawy likwidacji użytku ekologicznego Powsinek. Poruszyła temat jakości powietrza w Wilanowie i podkreśliła, że temat jest bardzo ważny, o czym też świadczy udział mieszkańców na posiedzeniach Komisji, na których radni wnikliwie zapoznali się z materiałami Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska oraz na posiedzeniu komisji w dn. 12.09 została podjęta uchwała w tej sprawie. Jest to uchwała intencjonalna, mająca na celu przyśpieszenie pewnych prac, które dzieją się w różnych jednostkach Samorządu Terytorialnego w tej kwestii. Radna poinformowała, iż Przewodniczący Rady otrzymał uchwałę komisji i złożyła wniosek, aby wprowadzić do porządku obrad punkt dotyczący omówienia i przyjęcia stanowiska w sprawie jakości powietrza, oraz punkt dotyczący omówienia uchwały w sprawie likwidacji użytku ekologicznego Powsinek. Wniosek jest dość szeroko uzasadniony i jeżeli znajdzie się w porządku obrad to odbędzie się dyskusja, do której zostanie załączony projekt stanowiska, a jego celem będzie uzyskanie bieżących informacji w tej sprawie. 

Przewodniczący Hubert Królak odniósł się do wniosku radnej i powiedział, że uchwały Komisji Środowiska, Ekologii i Rolnictwa podlegają przekazaniu Przewodniczącemu Rady i otrzymał je w dniu wczorajszym drogą mailową. Na dzień dzisiejszy nie ma gotowych stanowisk, które powinny przejść legislację np. zgodności co do poprawności prawnej u radcy prawnego Urzędu, w związku z czym Przewodniczący nie widział możliwości wprowadzenia takiego punktu do porządku obrad, ze względu na brak takiego projektu stanowiska.
No cóż - w związku z większością w radzie radnych PO - wniosek nie uzyskał większości głosów. A mieszkańcy czekali na tę chwilę na sali.

Informacje Zarządu i Burmistrza L. Rakowskiego:

Przebudowa mostku nad Potokiem Służewieckim - Z tego zadania Urząd postanowił zrezygnować, z uwagi na koszty do poniesienia mniej więcej 10-krotnie wyższe niż pierwotne szacunki.

Budowa ul. Branickiego na odcinku od ul. Sarmackiej do projektowanej trasy S2 (POW) – Została oddana do użytku południowa nitka pomiędzy Ledóchowskiej 
a Al. Rzeczypospolitej. Została zmieniona organizacja ruchu (uwaga, zmiana pierwszeństwa przejazdu – teraz Branickiego ma pierwszeństwo), zatwierdzana jest wykonana dokumentacja dot. sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach Branickiego 
z Sarmacką i Al. Rzeczypospolitej. 

Przebudowa ul. Bruzdowej od ul. Prętowej do projektowanej trasy S2 – została wykonana koncepcja, toczy się postępowanie w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. Zarząd koordynuje to przedsięwzięcie 
z wykonawcą południowej obwodnicy Warszawy. Zadanie powinno być do roku 2018 zrealizowane.

Szkoła przy ul. Ledóchowskiej - Toczą się jeszcze pracy związane z budynkiem hali sportowej i zagospodarowaniem terenu, sporo usterek i poprawek. Hala powinna być oddana w październiku.

Budowa ul. Zdrowej na odc. Wilanowska - droga L4 wraz z budową mostka, połączeniem Al. Rzeczypospolitej oraz fragmentami ulic L3 i L4 – jest jedno odwołanie do Urzędu Wojewódzkiego, procedura trwa długo, Urząd Dzielnicy czeka na decyzję. Trwa procedura zmierzająca do wydania decyzji odszkodowawczych dla byłych właścicieli działek przejętych pod budowę drogi.

Przebudowa ul. Klimczaka – trwają uzgodnienia i prawdopodobnie odcinek będzie wykonany w przyszłym roku po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zgód oraz uzgodnień.

Budowa ul. Nowokabackiej - etap II – Trwa budowa nasypów i tunelów w ciągu ulicy Gąsek. Pewien niepokój może budzić fakt, że Ursynów do tej pory nie uzyskał wszelkich niezbędnych uzgodnień i pozwoleń.

Przebudowa ul. Prymasa A. Hlonda wraz z budową skweru u zbiegu ul. Prymasa 
A. Hlonda i al. Rzeczypospolitej – inwestycja została zakończona.

Przebudowa ul. Zaściankowej – nastąpił odbiór prac. Został wykonany ciąg pieszo – rowerowy od ul. Łokciowej do ul. Bruzdowej. Urząd przymierza się do wykonania kolejnego odcinka w przyszłym roku od ul. Bruzdowej do ul. Wał Zawadowski.

Przebudowa ul. Jarej od ul. Bruzdowej do Wału Zawadowskiego – wybrany został wykonawca dokumentacji w trybie specustawy.

Budowa szkoły podstawowej wraz z zapleczem sportowym przy ul. św. Urszuli Ledóchowskiej – szkoła od 1 września funkcjonuje i toczą się jeszcze prace związane z budynkiem hali sportowej oraz roboty związane z zagospodarowaniem terenu. Dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu Wydziału Infrastruktury udało się budynek szkoły oddać i uzyskać pozwolenie na użytkowanie, co nie zmienia faktu, że jest jeszcze sporo usterek do poprawy. Oddanie do użytku hali sportowej powinno nastąpić w październiku.

Modernizacja nagłośnienia w obiekcie sportowym przy Zespole Szkół nr 79, 
ul. Wiertnicza 26 – nagłośnienie już funkcjonuje.

Budowa przedszkola wraz z infrastrukturą przy ul. Zdrowej – Wykonywane są piwnice, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem

Międzypokoleniowe Centrum Edukacji przy ul. Radosnej – Kończona jest elewacja, wstawiane są okna, prace zgodnie z harmonogramem. Do końca tego roku budynek na pewno będzie skończony przez wykonawcę, potem kwestia wyposażenia 
i przekazywania poszczególnych pomieszczeń użytkownikom

Oświetlenie ul. Paprotki - Podpisane umowy na konkretne przyłącza z RWE, wykonany jest projekt, będzie wybierany wykonawca.

Realizacja projektu „Budowa Street Workout Parku w Wilanowie” - Zadanie zostało zakończone.

Następnie, Burmistrz Tomasz Ciorgoń przedstawił informacje na temat kwestii pozyskiwania nieruchomości pod nową szkołę na terenie Wilanowa. Poinformował, że została powołana kilkunastoosobowa Komisja Negocjacyjna. Komisja wystosowała do jednego z wielu deweloperów zaproszenie na negocjacje, które miały odbyć się w dniu dzisiejszym. Potencjalny sprzedawca nie stawił się na spotkanie, ale jest deklaracja z jego strony, że w następnym tygodniu przedstawi swoje stanowisko odnośnie możliwości zbycia działki na rzecz m.st. Warszawy. Zarząd jest w kontakcie z jeszcze jednym inwestorem i właścicielem nieruchomości. Gdyby okazało się, że ta pierwsza nieruchomość będzie niemożliwa do pozyskania, to jest jeszcze druga możliwość. W chwili obecnej Zarząd podjął już formalno prawne działania na rzecz pozyskania nieruchomości w rejonie ul. Uprawnej, gdzie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego sytuuje rezerwę oświatową. Jest to też proces trochę przymuszenia inwestora do sprzedaży i w chwili obecnej analizują te działania prawnicy w celu jak najszybszego jego uruchomienia. Nabycie takiej nieruchomości zależne jest od woli sprzedającego. Jest też uruchomiona procedura uchwalenia mikroplanu w rejonie ul. Sejmu Czteroletniego/ Al. Rzeczypospolitej. Zarząd bierze pod uwagę również i inne nieruchomości, które mogłyby być nabyte na rzecz m.st. Warszawy pod obiekty oświatowe. Zależy to też od uwarunkowań miejscowego planu na tym terenie, od stosunków własnościowych. W przypadku każdej nieruchomości nabywanej przez m.st. Warszawa pojawia się też kwestia stanu formalno prawnego takich nieruchomości.

Projekt uchwały w sprawie opinii Rady Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy do zmian w załączniku Dzielnicy Wilanów do budżetu m.st. Warszawy na 2016 r. – druk Nr 132. — został uchwalony

Zadałam pytania:
- odnośnie złożonej interpelacji w sprawie przejęcia przez miasto działek przy pasie drogi przy ul. Przyczółkowej - Burmistrz obiecał odpowiedzieć jak najszybciej.
- Co z budynkiem byłego Dworca kolejowego ( budynek Poczty)?
Burmistrz Tomasz Ciorgoń poinformował, iż Zarząd poszukuje środków na jego rewitalizację. Formalnie budynek został już przejęty przez dzielnicę Wilanów po wynajmującej go Poczcie Polskiej. Obecnie trwają tam jeszcze ostatnie uzgodnienia dotyczące rzeczy pozostawionych w środku, m.in. innymi żyrandole, które jak twierdzi Poczta należą do niej, a Urząd poprosił o przedstawienie dowodów. Poczta złożyła deklarację, aby w przyszłości tuż po rewitalizacji pozostawić kilka stanowisk poczty. Będzie to wymagać od Urzędu wprowadzenia korekty w projekcie remontu budynku.

- Co z parkingiem przy Cmentarzu wilanowskim?
Burmistrz powiedział, że formalnie działka nie jest przekazana w zarząd Dzielnicy Wilanów, a więc dysponuje nim m.st. Warszawa poprzez Biuro Gospodarki nieruchomościami, czy też jego delegaturę w Urzędzie Dzielnicy Wilanów. Burmistrz dodał, że jest możliwość rozważenia wprowadzenia tam usystematyzowanego parkowania. Jak widać po wprowadzeniu opłat przy ul. Stanisława Kostki Potockiego znakomita część kierowców wykorzystuje to miejsce, jako parking dojazdowy i przesiadanie się do komunikacji miejskiej. Warto się zastanowić, czy forma wprowadzenia płatności za ten parking byłaby społecznie akceptowalna. Wiązałoby się to z uregulowaniem wprowadzenia miejsc parkingowych w rejonie Wolicy Obornickiej, które umożliwiłyby parkowanie tym, którzy korzystają z cmentarza wilanowskiego. Ta kwestia będzie dalej analizowana.
Wobec powyższego dopytałam, czy sprawa przekazania pod dzierżawę jednostce zewnętrznej jest jeszcze aktualna?
Burmistrz T. Ciorgoń powiedział, że nie można tego wykluczyć i potrzebna będzie analiza formuły funkcjonowania tego parkingu w przyszłości. Doświadczenia wprowadzenia jakiejś formy uregulowania parkowania pokazuje, że z jednej strony budzi to opór, kiedy parking staje się płatny, a z drugiej strony porządkuje to parkowanie w znaczącym stopniu i wyklucza tych, którzy pozostawiają swoje samochody na kilka, czy kilkanaście godzin przesiadając się do komunikacji miejskiej. Jest to sprawa do wyjaśnienia w przyszłości i na razie formuła parkingu się nie zmieni.
Poprosiłam o rozważenie propozycji zrobienia tam parkingu park & ride. Po obradach Komisji Środowiska, gdzie pojawiły się sygnały alarmujące, iż powietrze w Wilanowie nie jest zbyt czyste. Warto w tym celu zachęcić mieszańców, aby zamiast aut przesiadali się na inne środki komunikacji, co powinno odciążyć ruch samochodowy będący głównym winowajcom całego zanieczyszczenia. W tej sytuacji trudno jest mieszkańcom, zwłaszcza z dalszych okolic takich jak Kępa Zawadowska, czy Powsin nie korzystać z samochodu, jeżeli tam komunikacja miejska nie zapewnia dobrego dojazdu. Była by to dobra propozycja gdyby mieszkańcy mogli podjechać w okolice cmentarza, zostawić tam swój samochód i skorzystać z pętli autobusowej oraz komunikacji miejskiej, która tam się mieści. Poprosiła, aby Zarząd rozważył takie rozwiązanie.
Burmistrz odpowiedział, że poparłby pomysł obiema rękami gdyby z rozwiązania nie korzystałyby samochody zwłaszcza z rejestracją WPI, a w większości są to samochody o tych rejestracjach. Po wprowadzeniu rozwiązania park & ride nie uda się ograniczyć parkujących spoza Wilanowa. Będą tam parkować wszyscy, a więc mieszkańcy Piaseczna, Konstancina i nie do końca załatwi to potrzeby tylko mieszkańców Wilanowa.

Powiązane informacje

Skontaktuj się!

W celu omówienia spotkania:

Numer telefonu: +48 691 017 171

Adres e-mail: joanna@doradztwopolityczne.pl

Zapisz się do newslettera!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz