W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie architekci i edukatorzy z Bułgarii, Hiszpanii, Danii, Holandii i Polski poprowadzili rodzinne warsztaty edukacji architektonicznej. Głównymi adresatami tego wydarzenia były dzieci i młodzi ludzie ( w wieku od 9 do 15 lat), którzy jako aktywni mieszkańcy zainteresowani są jakością warszawskiej przestrzeni i pragną włączyć się w znalezienie najlepszych pomysłów dotyczących szczególnego miejsca – historycznego folwarku wilanowskiego, znajdującego się na styku terenów mieszkaniowych dzielnicy Wilanów i zabytkowego zespołu pałacowego. Do towarzyszenia dzieciom i młodzieży w twórczej pracy zaproszeni zostali także ich rodzice i opiekunowie. Uczestnicy pracowali w trzech grupach, którym Muzeum udostępniło zabytkowe wnętrza Oranżerii.
Część historycznego folwarku obejmuje dawny browar (wykorzystywany do niedawna jako ratusz dzielnicy Wilanów) oraz zachowany XVIII spichlerz. Folwark wilanowski to przestrzeń wymagająca rewitalizacji i planu zagospodarowania z poszanowaniem historycznego krajobrazu i założenia, ale również otwarcia na problemy współczesnej urbanistyki miasta. To miejsce, które ma służyć mieszkańcom Warszawy i publiczności muzeum. Dlatego zorganizowano te warsztaty. Docelowo Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie pragnie stworzyć – przestrzeń otwartą na mieszkańców, działania edukacyjne, rekreację i poznawanie historycznych rzemiosł i kultur. Pomysły uzyskane w trakcie warsztatów posłużą do przygotowywania koncepcji oraz propozycji do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego obszaru.
Architekci i edukatorzy prowadzący warsztaty:
Pia Rasmussen ( Dania), Luise Josephine Rathje ( Dania), Cristina LLorente (Hiszpania), Magdalena Rajeva ( Bułgaria), Marcel Musch ( Holandia), Dariusz Śmiechowski (Polska), Zbigniew Domagalski ( Polska), Anna Bąk ( Polska) i Katarzyna Domagalska (Polska).
Koordynacja/kurator: Katarzyna Domagalska,
Współpraca: Jolana Bosca, Kinga Walczyńska, Hubert Wójcicki
Frekwencja jednak nie dopisała zbytnio, pomimo zaproszenia na spotkanie uczniów klasy o profilu gospodarka przestrzenna z Zespołu Szkół nr 79 im. Stanisława Kostki Potockiego w Warszawie (Wilanów) przyszło ich zaledwie kilkoro. Przyjechali uczniowie liceum ogólnokształcacego wraz z nauczycielem historii z Żoliborza. szkoda :(
Organizatorem Projektu Folwark była fundacja młodej kultury hopsiup project.
Projekt realizowany był dzięki wsparciu finansowemu Dzielnicy Wilanów, Wspólnie-Fundacji LafargeHolcim, Duńskiego Instytutu Kultury i firmy Koło-grupa Geberit.